NEVŞEHİR TİCARET BORSASI

Laboratuvarımız Hakkında.

Nevşehir Gıda Tahlil A.Ş Toprak – Bitki Analiz Laboratuvarı 2004 yılı haziran ayında Nevşehir Ticaret Borsası bünyesinde faaliyete geçmiştir.Temel amacı bölge insanına tarımsal amaçlı faaliyetlerinde destek ve yardımcı olmaktır. Laboratuvarımız  bölgede yapılan en kapsamlı ve gelişmiş tarımsal laboratuvardır.

Bölge insanının daha bilinçli ve daha sağlıklı tarımsal üretim yapabilmesi için toprak ve su analizleri yapıp kullanacağı arazinin tarımsal amaca uygun olup olmadığını kendisine bildirmek ve kullanacağı gübreleri bir program halinde iletmek laboratuarımızın temel çalışma prensibidir.

Laboratuarımız Gıda ve Toprak laboratuarı olarak 2 kısımdan oluşmaktadır. 2015 yılında gıda laboratuarında ortalama 3500 adet un ve buğday numunesi toprak laboratuarında ortalama 1000 adet toprak ,50 adet gübre ,250 adet yaprak ,300 adet sulama suyu , 20 adet içme suyu , 25 adet çeşitli minerallerin element miktarları tespit edilmiştir.

Laboratuvarımızda halen çalışmakta olan1 Genel Müdür, 1 Kimya Yüksek Mühendisi,1 Gıda Mühendisi,1 Ziraat Mühendisi ,1 Gıda Teknikeri ,1 Tarım Teknikeri ,1 Yardımcı personel ,1 Muhasebe personeli ile faaliyetlerine devam etmektedir.