NEVŞEHİR TİCARET BORSASI
Başkan Köşesi

Tarihçe

Bölgemizin tarımsal büyüklüğünü göz önünde bulunduran üreticilerimiz Nevşehir Ticaret Borsası kurmak için 1990 lı yıllarda başlayan girişimlerini 1994 yılında sonlandırdı ve 1994 yılında Nevşehir Ticaret Borsası kuruldu. İlimizin önemli ürünleri patates, kabak çekirdeği, hububat, kaysı, baklagiller ve üzümdür.

14 kişilik meclisimiz ve 5 kişilik yönetim kurulumuz ile hizmete devam etmekteyiz.Ticaret Borsamız kurulduktan kısa bir süre sonra ilimizin ihtiyacı olan Gıda Tahlil Laboratuvarını kurmak için çalışmalara başlamış ve 1999 yılında Gıda Tahlil Laboratuvarını hizmete açmıştır. Yine bölgemizin ihtiyacı olan TOPRAK analiz laboratuvarı çalışmaları başlamış ve 2003 yılında bu laboratuarımızı da hizmete açtık. Bu laboratuarımızda TOPRAK,BİTKİ,GÜBRE ve SULAMA SUYU Analizleri yapılmaktadır.

Buğday pazarımızda (60 ton) yüksek kapasiteli kantarımız hizmet vermektedir.Çiftçilerimize alternatif ürün olarak soya ve mısır ekimleri yaptırdık.2001 yılında yeni hizmet binamızın açılışını yaptık ve laboratuarlarımız ile birlikte burada hizmet vermeye başladık. Bölgemizde hayvan ticaretini arttırmak için modern bir hayvan pazarı yaparak halkımızın hizmetine sunduk.

Aynı zamanda ilimizde bulunan KESİMHANENİN işletmesini de alarak, hayvan pazarı ile birlikte koordineli bir şekilde işletmekteyiz. Hedeflerimiz arasında bulunan soğuk hava deposunu da 2012 yılında tamamlayarak hizmete açtık. 2500 m2 kapalı alana sahip soğuk hava depomuz 1 ton kapasiteli 6 adet artı eksi 4 santigrat ve 2 adet eksi 18 dereceli soğuk hava depomuz hizmet vermeye başlamıştır.

Yöresel ürünlerimiz arasında bulunan Kabak Çekirdeği, Kuru Üzüm ve Pekmezi 2007, 2008 2009 ve 2013 yıllarında ulusal ve uluslar arası fuarlarda bizzat stant açarak tanıtımını yaptık. Özellikle Kabak Çekirdeği ve patateste ürün ihtisas Borsası olmak istiyoruz.

Un Fabrikalarımızın yoğunlukta olduğu Mahmat ve Kalaba bölgesine fabrika ve çiftçilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için 2013 yılında o bölgeye Laboratuar kurduk. 2015 yılında Derinkuyu ilçemizde beyaz fasülye için alım satım seans salonu hizmete açtık.

Hizmeti İlke edinen Borsamız bundan sonraki Projelerimizde İlimizin ve Üyelerimizin Geliştirilmesi ve Güçlenmesi için uygun şartları oluşturmaya devam edecektir.